Wellington Masters Athletics
Membership News Events Calendar Results Records Awards Contacts Links Master Copy

Wellington Cross Country Champs

From 2016 and 2017, the race has been held at Grenada Park and hosted by Olympic.

Prior to that it was held at Waikanae Park and hosted by Kapiti Harriers. Each lap was 2km but there were years where the course set-up went awry and resulted in 2.2km laps (2011) and 1.85km laps (2012).

The detail of the lap can change drastically between years. The one constant has been the big hill, but the direction of the loop determines whether it's a steep climb or steep descent. From 2011 the loop of Waikanae Park has been run clockwise (steep climb).

Athletics Wellington introduced a short course (nominally 5km) and long course (nominally 10km) championship for each grade, though the distances were shortened by about 12%  for safety reasons in 2016 to avoid a part of the course deemed unsafe.

The race is usually held on the third Saturday in July, but was on a Sunday in 2016 and 2017. It remains to be seen whether 2018 will be a Saturday or Sunday.

The next event will be held in 2018.

Grenada Course (from 2017 version):

Years

Year Location Photos
2017 Grenada North all
2016 Grenada North all
2015 Waikanae Park all
2014 Waikanae Park MM MW
2013 Waikanae Park MM MW
2012 Waikanae Park all
2011 Waikanae Park all
2010 Waikanae Park all
1999 - 2009 Waikanae Park  

Masters Men (10km from 2016, 8km prior)

Year First Second Third
2017 Stephen Day 34:25
(Scottish)
Daniel Clendon 35:26
(WHAC)
Andrew Wharton 36:52
(Scottish)
2016 Daniel Clendon 33:18
(WHAC)
Andrew Wharton 34:03
(Scottish)
Todd Stevens 34:55
(Scottish)
2015 Michael Wray 31:11
(Scottish)
Todd Stevens 31:50
(Scottish)
Simon Keller 31:58
(Scottish)
2014 Grant McLean 28:49
(Scottish)
Michael Wray 29:56
(Scottish)
Francis Evett 30:09
(Hutt Valley)
2013 Todd Stevens 30:10
(Scottish)
Grant McLean 30:36
(Scottish)
Michael Wray 31:34
(Scottish)
2012 Grant McLean 27:06
(Scottish)
Mike Waterman 28:05
(Olympic)
Kevin Pugh 28:26
(Olympic)
2011 Grant McLean 33:50
(Scottish)
Greg Mitchell 34:14
(Scottish)
Mike Waterman 34:43
(Olympic)
2010 Grant McLean 28:19
(Scottish)
Joseph Bulbulia 28:52
(Scottish)
Greg Mitchell 29:03
(Scottish)
2009 Grant McLean 27:55
(Scottish)
Murray Doughty 29:50
(Trentham)
Dave Kettles 30:05
(Vic Uni)
2008 Grant McLean 28:43
(Scottish)
Jim Jones 29:36
(Scottish)
Graeme Lear 30:26
(Scottish)
2007 Jim Jones 29:01
(Scottish)
Paul Forster 29:11
(WHAC)
Murray Doughty 29:13
(Trentham)
2006 Phil Sadgrove 30:06
(Scottish)
Paul Forster 30:11
(Kapiti)
Murray Doughty 30:56
(Valleys)
2005 Phil Sadgrove 27:17
(Scottish)
Alistair Kenworthy 27:20
(WHAC)
Liam Healey 27:31
(WHAC)
2004 Paul Forster 28:23
(WHAC)
Vaughan New 28:27
(Valleys)
Murray Doughty 28:51
(Valleys)
2003 Liam Healy 27:52
(WHAC)
Bruce Odams 28:03
(Kapiti)
Paul Forster 28:08
(WHAC)
2002 Liam Healy 27:40
(WHAC)
Bruce Odams 27:45
(Kapiti)
Barry Prosser 28:59
(Olympic)
2001 Dave Murgatroyd 27:20
(Valleys)
Paul Forster 27:59
(WHAC)
Alastair Leslie 28:23
(WHAC)
2000 Vaughan New 27:41
(Valleys)
Barry Prosser 28:16
(Olympic)
Tony Price 29:11
Masterton
1999 Paul Forster 28:34
(WHAC)
Barry Prosser 28:39
(Olympic)
Dave Hatfield 28:51
(Scottish)

Masters Men Short Course (5km, added in 2016)

Year First Second Third
2017 Daniel Nixon 17:18
(WHAC)
Mike Waterman 19:15
(Olympic)
Kevin Pugh 19:59
(Olympic)
2016 Daniel Nixon 15:39
(WHAC)
Grant McLean 18:03
(Scottish)
Jim Jones 18:31
(Scottish)

Masters Men 50 (grade added in 2010; 10km from 2016, 8km prior)

Year First Second Third
2017 Peter Stevens 38:03
(Scottish)
Michael Wray 38:30
(Scottish)
Dave Kettles 38:46
(Scottish)
2016 Peter Stevens 35:33
(Scottish)
David Kettles 36:48
(Scottish)
Graeme Butcher 37:22
(Masterton)
2015 Graeme Butcher 32:42
(Masterton)
Paul Hewitson 32:54
(WHAC)
Tony Price 33:44
(Masterton)
2014 Peter Stevens 30:27
(Scottish)
Graeme Butcher 31:33
(Masterton)
Andrew Wheatley 31:58
(WHAC)
2013 Vaughan New 32:38
(WHAC)
Paul Sharp 32:58
(WHAC)
Tony Price 33:12
(Masterton)
2012 Tony Price 29:58
(Masterton)
Liam Healey 30:40
(WHAC)
Mark Handley 30:49
(Olympic)
2011 Paul Sharp 35:54
(WHAC)
Paul Forster 36:10
(WHAC)
Vaughan New 36:40
(WHAC)
2010 Paul Forster 30:32
(WHAC)
Vaughan New 30:38
(WHAC)
Graeme Lear 31:18
(Scottish)

Masters Men 50 Short Course (5km, added in 2016)

Year First Second Third
2017 Paul Hewitson 19:55
(WHAC)
Andrew Wheatley 20:02
(WHAC)
Todd Krieble 20.28
(WHAC)
2016 Dallas McCallum 16:28
(WHAC)
Andrew Wheatley 18:01
(WHAC)
Philip Wallace 18:35
(Victoria Uni)

Masters Men 60 (grade added in 2013; 10km from 2016, 8km prior)

Year First Second Third
2017 Max O'Kane 47:05
(Olympic)
Lloyd Millar 49:06
(Masterton)
Peter Sparks 52:07
(Hutt Valley)
2016 Tony Price 39:27
(Masterton)
Neil Cameron 48:35
(Masterton)
John Wood 49:02
(Hutt Valley)
2015 Graeme Lear 35:03
(Scottish)
Dave Mason 39:46
(WHAC)
Peter Sparks 40:54
(Hutt Valley)
2014 Dave Mason 35:38
(WHAC)
Jonathon Harper 37:37
(Scottish)
Lloyd Millar 39:04
(Masterton)
2013 Graeme Lear 34:08
(Scottish)
Peter Sparks 38:07
(Hutt Valley)
Dave Mason 38:30
(WHAC)

Masters Men 60 Short Course (5km, added in 2016)

Year First Second Third
2017 Tony Price 21:08
(Masterton)
Marshall Clark 22:39
(Scottish)
Jonathon Harper 24:43
(Scottish)
2016 Paul Sharp 18:16
(WHAC)
Marshall Clark 20:58
(Scottish)
Brian Hayes 21:11
(WHAC)

Masters Men 70+ (10km, grade added in 2017;)

Year First Second Third
2017 Brian Hayes 48:53
(WHAC)
John Wood 53:09
(Hutt Valley)
David Farlow 57:45
(Masterton)

Masters Men 70+ Short Course (5km, grade added in 2017)

Year First Second Third
2017 John Skinnon 24:30
(Scottish)
Bob Stephens 27:02
(Scottish)
John Barrance 30:32
(WHAC)

Masters Women Long Course  (10km from 2016, 6km prior)

Year First Second Third
2017 Jo Badham 53:13
(Scottish)
Helen Bradford 55:02
(Scottish)
Megan Simpson 1:02:32
(Masterton)
2016 Lindsay Barwick 42:22
(Scottish)
Michelle Van Looy 42:59
(Olympic)
Renae Creser 43:35
(Kapiti)
2015 Renae Creser 26:33
(Kapiti)
Michelle Van Looy 27:35
(Olympic)
Janet Pitman 28:00
(Trentham)
2014 Jackie Mexted 24:30
(Scottish)
Gabrielle O'Rourke 25:30
(WHAC)
Renae Creser 25:59
(Kapiti)
2013 Jackie Mexted 25:14
(Scottish)
Angela Leck 25:17
(Scottish)
Vickie Humphries 26:45
(WHAC)
2012 Gabrielle O'Rourke 22:40
(WHAC)
Sally Anderson 23:43
(Scottish)
Tricia Sloan 23:57
(Scottish)
2011 Vickie Humphries 29:16
(WHAC)
Sally Anderson 29:28
(Scottish)
Tricia Sloan 29:56
(Scottish)
2010 Virney Meijer-Kortekaas 24:43
(Trentham)
Mandy Simpson 26:48
(Scottish)
Teresa Cox 27:10
(Trentham)
2009 Gabrielle O'Rourke 25:35
(WHAC)
Michele Allison 26:39
(Scottish)
Robyn Stansfield 27:16
(Scottish)
2008 Vickie Humphries 25:37
(WHAC)
Gabrielle O'Rourke 25:59
(WHAC)
Michele Allison 27:35
(Scottish)
2007 Gabrielle O'Rourke 25:54
(WHAC)
Helen Willis 27:00
(Scottish)
Jane Nota 27:16
(WHAC)
2006 Michele Allison 26:30
(Scottish)
Suzanne Cookson 26:30
(Scottish)
Robyn Stansfield 28:50
(Scottish)
2005 Suzi Richards 22:10
(Kapiti)
Carline Thomas 22:50
(WHAC)
Anna Robertson 24:44
(Valleys)
2004 Vickie Humphries 23:14
(WHAC)
Carline McDonald 23:24
(WHAC)
Lee Berg 23:50
(WHAC)
2003 Michele Allison 24:49
(Scottish)
Anna Robertson 25:03
(Valleys)
Michelle Laurenson 26:15
(Kapiti)
2002 Vickie Humphries 22:22
(WHAC)
Lee Berg 23:15
(WHAC)
Jill Westenra 24:01
(Olympic)
2001 Carline McDonald 23:58
(WHAC)
Vickie Humphries 24:15
(WHAC)
Michele Allison 25:01
(Scottish)
2000 Anne Hare 21:49
(WHAC)
Michele Allison 23:50
(Scottish)
Vickie Humphries 24:07
(WHAC)
1999 Lee Berg 22:23
(WHAC)
Carline McDonald 23:56
(WHAC)
Michele Allison 24:30
(Scottish)

Masters Women Short Course (5km, added in 2016)

Year First Second Third
2017 Deborah Platts-Fowler 21:33
(Olympic)
Renae Creser 22:20
(Kapiti)
Michelle Van Looy 22:40
(Olympic)
2016 Renae Creser 20:03
(Kapiti)
Andrea Harris 21:20
(Wairarapa)
Marie Pugh 21:31
(Olympic)

Masters Women 50 (grade added in 2011)

Year First Second Third
2017 Tricia Sloan 48:37
(Scottish)
Jan Sheppard 48:51
(Olympic)
Robyn Green 50:44
(Masterton)
2016 Frances Spite 55:15
(Masterton)
Eleanore Brown 56:30
(Olympic)
no third place
2015 Vickie Humphries 27:06
(WHAC)
Christine Carleton 30:27
(Scottish)
Helen Willis 30:36
(Scottish)
2014 Vickie Humphries 25:22
(WHAC)
Claire Gold 27:35
(Kapiti)
Michele Allison 28:25
(Scottish)
2013 Claire Gold 28:05
(Kapiti)
Michele Allison 29:49
(Scottish)
Helen Willis 29:58
(Scottish)
2012 Michele Allison 25:47
(Scottish)
Helen Willis 26:56
(Scottish)
Kate Jenkins 27:33
(Kapiti)
2011 Michele Allison 31:37
(Scottish)
Claire Gold 32:24
(Kapiti)
Kate Jenkins 34:50
(Kapiti)

Masters Women 50 Short Course (5km, added in 2016)

Year First Second Third
2017 Vickie Humphries 21:16
(WHAC)
Carline Thomas 22:52
(WHAC)
Belinda Walker 24:23
(Trenthan)
2016 Vickie Humphries 20:10
(WHAC)
Betty Harp 21:49
(Scottish)
Lyn Clark 21:52
(Scottish)

Masters Women 60+ Long Course (10km, grade added in 2016)

Year First Second Third
2017 no first place no second place no third place
2016 no first place no second place no third place

Masters Women 60+ Short Course (5km, grade added in 2016)

Year First Second Third
2017 Michele Allison 24:37
(Scottish)
Pam Graham 28:56
(Scottish)
Jean Skilton 32:15
(Olympic)
2016 Michele Allison 22:21
(Scottish)
Judith Taylor 22:40
(Kapiti)
Jenny Mason 24:40
(Scottish)

Winning Teams  - Men

Year Men M50 M60
2017 Scottish (19 points)
Stephen Day
Andrew Wharton
Simon Keller
Gerard Gordon
Scottish (16 points)
Peter Stevens
Michael Wray
Dave Kettles
James Turner

no M60 teams category (M50+ was one grade)

2016 Scottish (18 points)
Andrew Wharton
Todd Stevens
Michael Wray
Paul Barwick
WHAC (22 points)
Paul Hewitson
Paul Forster
Colin Price
Ian Macfarlane
Masterton (14 points)
Tony Price
Neil Cameron
Norman Chu
David Farlow
2015 Scottish (10 points)
Michael Wray
Todd Stevens
Simon Keller
Bill Twiss
WHAC (18 points)
Paul Hewitson
David Creamer
Paul Sharp
Jono Hales
Scottish (25 points)
Graeme Lear
Jonathon Harper
Rupert Watson
Richard Sweetman
2014 Scottish (14 points)
Grant McLean
Michael Wray
Jim Jones
Dave Kettles
WHAC (35 points)
Andrew Wheatley
David Creamer
Liam Healey
Paul Forster
WHAC (34 points)
Dave Mason
Tony Dawbin
Peter Corbett
Percy Percival
2013 Scottish (10 points)
Todd Stevens
Grant McLean
Michael Wray
Peter Stevens
WHAC (20 points)
Vaughan New
Paul Sharp
Ian Macfarlane
Liam Healey
Scottish (18 points)
Graeme Lear
Jonathon Harper
John Skinnon
Rupert Watson
2012 Scottish (21 points)
Grant McLean
Michael Wray
Peter Stevens
Dave Kettles
Scottish (39 points)
Richard Brent
Peter Wrigley
Des Young
Jonathon Harper
2011 Scottish (14 points)
Grant McLean
Greg Mitchell
Jim Jones
Dave Kettles
WHAC (20 points)
Paul Sharp
Paul Forster
Dave Mason
Brian Hayes
2010 Scottish (11 points)
Grant McLean
Joseph Bulbulia
Greg Mitchell
Jim Jones
Scottish (31 points)
Graeme Lear
Des Young
John Skinnon
David Colquhoun
2009 Scottish (33 points)
Grant McLean
Greg Mitchell
Richard Brent
Dave Hatfield
2008 Scottish (14 points)
Grant McLean
Jim Jones
Graeme Lear
Richard Brent
2007 WHAC (30 points)
Paul Forster
Liam Healey
Alistair Leslie
Ian Macfarlane
2006 Valleys (43 points)
Murray Doughty
Vaughan New
Paul Richardson
Steve Malanchalk
2005 WHAC (32 points)
Alastair Kenworthy
Liam Healey
Andy Fulbrook
Gordon Clarke
2004 Valleys (30 points)
Vaughan New
Murray Doughty
Bill Trompetter
Brian De Montalk
2003 Olympic (44 points)
Barry Prosser
Chris Speakman
Gordon Blacklaws
Dave Murgatroyd
2002 Olympic (34 points)
Barry Prosser
Chris Speakman
Peter Jeromson
M Rodden
2001 WHAC (21 points)
Paul Forster
Alistair Leslie
Gordon Blacklaws
Chris Hansen

Winning Teams  - Women

Year Women W50 W60
2017

no W40 teams category (SW-MW was one grade)

no W50 teams category (SW-MW was one grade)

no W60 teams category (SW-MW was one grade)

2016 no teams no teams no teams
2015 Olympic (43 points)
Michelle Van Looy
Marie Pugh
Meredith Ogilvie
Caroline Farley
Scottish (15 points)
Christine Carleton
Helen Willis
Michele Allison
Pam Graham
2014 Scottish (35 points)
Jackie Mexted
Lindsay Barwick
Sloane Bayley
Charmaine McAra
Scottish (23 points)
Michele Allison
Helen Willis
Beverley Hodge
Pam Graham
2013 Scottish (15 points)
Jackie Mexted
Angela Leck
Sally Anderson
Helen Anderson
Scottish (16 points)
Michele Allison
Helen Willis
Pam Graham
Beverley Hodge
2012 Scottish (16 points)
Sally Anderson
Tricia Sloan
Helen Anderson
Mandy Simpson
Olympic (22 points)
Denise Pilcher
Jean Skilton
Barbara Prosser
Alison Speakman
2011 Scottish (19 points)
Sally Anderson
Tricia Sloan
Mandy Simpson
Helen Anderson
Scottish (16 points)
Michele Allison
Jenny Mason
Pam Graham
Beverley Hodge
2010 Scottish (20 points)
Mandy Simpson
Helen Willis
Robyn Stansfield
Christine Carleton
2009 Scottish (16 points)
Michele Allison
Robyn Stansfield
Jane Heather-Sclater
Helen Willis
2008 Scottish (18 points)
Michele Allison
Christine Carleton
Helen Willis
Robyn Stansfield
2007 Scottish (21 points)
Helen Willis
Christine Carleton
Michele Allison
Pam Graham
2006 Scottish (11 points)
Michele Allison
Suzanne Cookson
Robyn Stansfield
Helen Willis
2005 Scottish (27 points)
Michele Allison
Robyn Stansfield
Pam Graham
Jane Baxter
2004 Scottish (32 points)
Michele Allison
Robyn Stansfield
Bev Hodge
Pam Graham
2003 Scottish (21 points)
Michele Allison
Robyn Stansfield
Bev Hodge
Pam Graham
2002 Scottish (29 points)
Jenny McDonald
Robyn Stansfield
Bev Hodge
Michele Allison
2001 Scottish (25 points)
Michele Allison
Jenny McDonald
Bev Hodge
Brenda Burke

Winning Teams  - Men Short Course

Year Men M50 M60
2017

no M40 teams category (SM-M49 was one grade)

WHAC (6 points)
Paul Hewitson
Andrew Wheatley
Todd Krieble

Scottish (9 points)
Marshall Clark
John Skinnons
Jonathon Harper

2016 no teams WHAC (15 points)
Dallas McCallum
Andrew Wheatley
Mark Ross
Richard Kellett
WHAC (22 points)
Paul Sharp
Brian Hayes
Duncan Matthews
Tony Dawbin

Winning Teams  - Women Short Course

Year Women W50 W60
2017

no W40 teams category (SW-W49 was one grade)

Scottish (9 points)
Michele Allison
Betty Harp
Lyn Clark

no W60 teams category (W50+ was one grade)

2016 no teams Scottish (18 points)
Betty Harp
Lyn Clark
Helen Willis
Sharon Wray
no teams
These lists will be expanded if we can gather results for prior years.

Contact Us

 

Last Updated 17 October 2017