Wellington Masters Athletics
Membership News Events Calendar Results Records Awards Contacts Links Master Copy

Wellington Road Champs

From 2010, the Centre Cross Road Champs have been held on a 1km road section along Reservoir Road in Wainuiomata.

Each lap is 2km: 1km up the road, 1km back down. The course is slightly sloped, with around 25m of elevation change between the top and bottom of the course.

The men run 10km. Since 2011 the W35s run 10km instead of 5km. The W50s run 5km.

In 2016, Athletics Wellington introduced a short course (nominally 5km) and long course (nominally 10km) championship for each grade.

The race is usually held on the third Saturday in August.

The next event will be held in 2018.

Photos

Year Photos
2017 All
2016 All
2015 All
2014 MW35 MW50 MM
2013 MW35 MM
2012 All
2011 All
2010 All

Masters Men 40

Year First Second Third
2017 Stephen Day 32:41
(Scottish)
Dan Nixon 32:46
(WHAC)
Dan Clendon 33:14
(WHAC)
2016 Stephen Day 32:43
(Scottish)
Dan Clendon 33:02
(WHAC)
Andrew Wharton 34:06
(Scottish)
2015 Todd Stevens 34:23
(Scottish)
Paul Barwick 34:29
(Scottish)
Josh Campbell 34:36
(Trentham)
2014 Grant McLean 33:53
(Scottish)
Michael Wray 35:14
(Scottish)
Butch Borlase 36:35
(Olympic)
2013 Todd Stevens 33:09
(Scottish)
Grant McLean 34:19
(Scottish)
Peter Stevens 34:38
(Scottish)
2012 Grant McLean 33:41
(Scottish)
Todd Stevens 33:50
(Scottish)
Dave Carrigan 34:16
(WHAC)
2011 Grant McLean 33:32
(Scottish)
Mike Waterman 34:34
(Olympic)
Greg Mitchell 34:47
(Scottish)
2010 Greg Mitchell 33:57
(Scottish)
Jim Jones 34:04
(Scottish)
Craig McLean 34:31
(Scottish)

Masters Men Short Course

Year First Second Third
2017 Stewart Milne 16:59
(WHAC)
Dominic Green 18:44
(Masterton)
Stephen Walker 21:07
(Olympic)
2016 Jim Jones 18:56
(Scottish)
no second place no third place
 

Masters Men 50

Year First Second Third
2017 Peter Stevens 34:50
(Scottish)
Michael Wray 35:48
(Scottish)
Dave Kettles 35:54
(Scottish)
2016 Peter Stevens 34:54
(Scottish)
Peter Hewitson 35:57
(WHAC)
Dave Kettles 36:16
(Scottish)
2015 Paul Hewitson 35:58
(WHAC)
James Turner 36:13
(Scottish)
Graeme Butcher 36:27
(Masterton)
2014 Peter Stevens 35:49
(Scottish)
Tony Price 36:20
(Masterton)
Graeme Butcher 36:50
(Masterton)
2013 Paul Hewitson 35:47
(WHAC)
Tony Price 35:50
(Masterton)
Vaughan New 36:00
(WHAC)
2012 Tony Price 37:17
(Masterton)
Liam Healey 38:02
(WHAC)
Richard Brent 38:09
(Scottish)
2011 Vaughan New 35:58
(WHAC)
Paul Sharp 36:10
(WHAC)
Paul Forster 36:33
(WHAC)
2010 Tony Price 35:21
(Masterton)
Richard Brent 37:01
(Scottish)
Graeme Lear 37:03
(Scottish)

Masters Men 50 Short Course

Year First Second Third
2017 Andrew Wheatley 18:29
(WHAC)
Phil Sadgrove 18:55
(Scottish)
Rob McCrudden 21:33
(Olympic)
2016 Rob McCrudden 20:52
(Olympic)
Stephen Corkery 21:37
(Scottish)
Desmond Young 21:45
(WHAC)

Masters Men 60+ (grade added in 2013)

Year First Second Third
2017 Max O'Kane 46:40
(Olympic)
Peter Sparks 48:20
(Hutt Valley)
Warwick Pettigrew 49:54
(Wainui)
2016 Tony Price 37:08
(Masterton)
Marshall Clark 43:01
(Scottish)
Richard Halliday 45:14
(Kapiti)
2015 Steve Plowman 41:47
(WHAC)
Dave Mason 44:15
(WHAC)
Peter Sparks 45:25
(Hutt Valley)
2014 Dave Mason 42:32
(WHAC)
Brian Hayes 42:36
(WHAC)
Jonathon Harper 44:26 (Scottish)
2013 Peter Sparks 43:43
(Hutt Valley)
Brian Hayes 42:46
(WHAC)
Jonathon Harper 43:27 (Scottish)

Masters Men 60+ Short Course

Year First Second Third
2017 Tony Price 19:14
(Masterton)
Dave Hatfield 20:46 (Scottish) Marshall Clark 21:05 (Scottish)
2016 Paul Sharp 18:05
(WHAC)
Geoff Smith 20:46
(WHAC)
John Skinnon 22:19
(Scottish)

Masters Men 70+ Long Course (grade added in 2017)

Year First Second Third
2017 Richard Sweetman 53:33 (Scottish) David Farlow 53:41 (Masterton) no third place

Masters Men 70+ Short Course (grade added in 2017)

Year First Second Third
2017 John Skinnon 22:30
(Scottish)
Richard Sweetman 24:56 (Scottish) Bob Stephens 25:00 (Scottish)
 

Masters Women (5km prior to 2011)

Year First Second Third
2017 Lindsay Barwick 40:05
(Scottish)
Deborah Platts-Fowler 41:07
(Olympic)
Renae Creser 41:54
(Kapiti)
2016 Lindsay Barwick 40:40
(Scottish)
Renae Creser 42:18
(Kapiti)
Meredith Ogilvie 43:49
(Olympic)
2015 Renae Creser 39:49
(Kapiti)
Lindsay Barwick 40:45
(Scottish)
Michelle Van Looy 41:00
(Olympic)
2014 Katie Kemp 36:22
(Scottish)
Jackie Mexted 38:17
(Scottish)
Lindsay Barwick 40:37
(Scottish)
2013 Angela Leck 37:51
(Scottish)
Vickie Humphries 39:59
(WHAC)
Anne Hare 39:46
(Scottish)
2012 Stephanie MacKenzie 37:40
(Scottish)
Jackie Mexted 38:47
(Scottish)
Angela Leck 39:14
(Scottish)
2011 Stephanie MacKenzie 37:55
(Scottish)
Sally Anderson 38:38
(Scottish)
Jackie Mexted 38:52
(Scottish)
2010 Jenny McDonald 19:24
(Scottish)
Virny Meijer-Korklass 19:34
(Trentham)
Betty Harp 20:10
(Scottish)

Masters Women Short Course

Year First Second Third
2017 Michelle Van Looy 19:39
(Olympic)
Marie Pugh 21:28
(Olympic)
Rebecca Speirs 22:11
(Scottish)
2016 Michelle Van Looy 19:31
(Olympic)
Andrea Harris 20:49
(Wairarapa)
Marie Pugh 21:24
(Olympic)

Masters Women 50 Long Course

Year First Second Third
2017 Jan Sheppard 47:12
(Olympic)
Belinda Walker 47:56
(Trentham)
Trish Coles 51:25
(Hutt Valley)
2016 Carline Thomas 43:06
(WHAC)
Betty Harp 43:42
(Scottish)
Tineke Hooft 47:02
(Olympic)

Masters Women 50 (grade added in 2012)

Year First Second Third
2017 Vickie Humphries 19:17
(WHAC)
Jane Boyd 21:45
(WHAC)
Helen Willis 22:45
(Scottish)
2016 Vickie Humphries 19:07
(WHAC)
Anne Hare 20:39
(Scottish)
Lyn Clark 21:55
(Scottish)
2015 Vickie Humphries 19:08
(WHAC)
Tineke Hooft 21:45
(Olympic)
Helen Willis 22:02
(Scottish)
2014 Vickie Humphries 19:26
(WHAC)
Michele Allison 21:11
(Scottish)
Helen Willis 21:30
(Scottish)
2013 Clare Gold 20:14
(Kapiti)
Tineke Hooft 20:15
(Olympic)
Helen Willis 21:51
(Scottish)
2012 Michele Allison 19:56
(Scottish)
Tineke Hooft 19:58
(Olympic)
Betty Harp 20:47
(Scottish)

Masters Women 60+ Long Course (grade added in 2016)

Year First Second Third
2017 Tineke Hooft 48:14
(Olympic)
no second place no third place
2016 Michelle Allison 44:05
(Scottish)
Pam Graham 47:42
Scottish
no third place
 

Masters Women 60+ Short Course (grade added in 2016)

Year First Second Third
2017 Michelle Allison 22:23
(Scottish)
Pam Graham 24:44
Scottish
Jean Skilton 27:26
(Olympic)
2016 Jenny Mason 24:55
(Scottish)
Jean Skilton 26:32
(Olympic)
Barbara Morrison 28:49
(Olympic)

Winning Teams  - Men

Year Men M50 M60
2017

Scottish (16 points)
Stephen Day
Andrew Wharton
Paul Barwick
Simon Keller

Scottish (11 points)
Peter Stevens
Michael Wray
Dave Kettles
James Turner

no teams

2016 Scottish (15 points)
Stephen Day
Andrew Wharton
Simon Keller
Todd Stevens
WHAC (22 points)
Paul Hewitson
Jono Hales
Dave Creamer
Colin Price
Masterton (20 points)
Tony Price
Lloyd Millar
Neil Cameron
Norman Chu
2015 Scottish (13 points)
Todd Stevens
Paul Barwick
Michael Wray
Bill Twiss
WHAC (16 points)
Paul Hewitson
David Creamer
Paul Sharp
Jono Hales
WHAC (22 points)
Steve Plowman
Dave Mason
Tony Dawbin
Dennis Smith
2014 Scottish (18 points)
Grant McLean
Michael Wray
Gerard Gordon
Bill Twiss
WHAC (24 points)
Paul Hewitson
Paul Sharp
Andrew Wheatley
David Creamer
WHAC (19 points)
Dave Mason
Brian Hayes
Peter Corbett
John Barrance
2013 Scottish (10 points)
Todd Stevens
Grant McLean
Peter Stevens
Joseph Bulbulia
WHAC (14 points)
Paul Hewitson
Vaughan New
Paul Sharp
Ian Macfarlane
Scottish (28 points)
Jonathon Harper
Ken Howell
Paul Rodway
Ross Lake
2012 Scottish (14 points)
Todd Stevens
Grant McLean
Peter Stevens
Joseph Bulbulia
WHAC (35 points)
Liam Healey
Dave Mason
Gordon Clarke
Brian Hayes
2011 Scottish (13 points)
Grant McLean
Greg Mitchell
Joseph Bulbulia
Todd Stevens
WHAC (24 points)
Paul Sharp
Paul Forster
Ian Dent
Brian Hayes
2010 Scottish (11 points)
Greg Mitchell
Jim Jones
Craig McLean
Dave Kettles
Scottish (22 points)
Richard Brent
Graeme Lear
Des Young
David Colquhoun

Winning Teams - Women

Year Women W50 W60
2017

Olympic (12 points)
Deborah Platts-Fowler
Jan Sheppard
Tineke Hooft

no W50 teams category (W40+ was one grade)

no W60 teams category (W40+ was one grade)

2016 no teams no teams no teams
2015 Olympic (37 points)
Michelle Van Looy
Marie Pugh
Meredith Ogilvie
Liz Anderson
Scottish (21 points)
Helen Willis
Pam Graham
Beverley Hodge
Michele Allison
2014 Scottish (20 points)
Katie Kemp
Jackie Mexted
Lindsay Barwick
Charmaine McAra
Scottish (14 points)
Michele Allison
Helen Willis
Beverley Hodge
Pam Graham
2013 Scottish (12 points)
Angela Leck
Anne Hare
Sally Anderson
Helen Anderson
Scottish (19 points)
Helen Willis
Pam Graham
Beverley Hodge
Robyne Blackford
2012 Scottish (12 points)
Stephanie MacKenzie
Jackie Mexted
Angela Leck
Mandy Simpson
Scottish (13 points)
Michele Allison
Betty Harp
Helen Willis
Jenny Mason
2011 Scottish (11 points)
Stephanie MacKenzie
Sally Anderson
Jackie Mexted
Tricia Sloan
2010 Scottish (13 points)
Jenny McDonald
Betty Harp
Helen Willis
Mandy Simpson

Winning Teams  - Men Short Course

Year Men M50 M60
2017

no M40 teams category (SM+ was one grade)

no M50 teams category (SM+ was one grade)

no M60 teams category (SM+ was one grade)

2016 no teams no teams WHAC (18 points)
Paul Sharp
Geoff Smith
Tony Dawbin
John Barrance

Winning Teams  - Women Short Course

Year Women W50 W60
2017

no W40 teams category (SW-W49 was one grade)

Scottish (12 points)
Michele Allison
Helen Willis
Lyn Clark

no W60 teams category (W50+ was one grade)

2016 no teams Scottish (18 points)
Anne Hare
Lyn Clark
Helen Willis
Sharon Wray
no teams
These lists will be expanded if we can gather results for prior years.

Contact Us

 

Last Updated 22 August 2017