Wellington Masters Athletics
Membership News Events Calendar Results Records Awards Contacts Links Master Copy

Oceania Masters
Steeplechase

One of the less popular events, particularly amongst masters, the steeplechase been an Olympic event since 1896. The event distance varied from 2500m to 4000m until 1920 when it settled on 3000m for men. (Except for the 1932 Olympics when a lap scoring error meant everyone ran an extra lap for an additional 460m!)

Women contested the 3000m steeplechase from the 2008 Olympics.

There are two separate steeplechase events contested by masters. Women and men aged 60 and over race 2000m over steeples that are 0.762m high. The younger men race 3000m with hurdles of 0.914m.

In some early years of Oceania competition, the standard distances were not fully established - these distance variations are marked within the results.

No women competed in the Oceania steeplechase until 1990.

National association holding athlete registration at time of competition is indicated by country code:

  • AU - Australia

  • CK - Cook Islands

  • FJ - Fiji

  • FP - French Polynesia

  • NC - New Caledonia

  • NFK - Norfolk Island

  • NMI - Northern Mariana Islands

  • NZ - New Zealand

  • PNG - Papua New Guinea

  • SAM - Samoa

  • SOL - Solomon Islands

  • TO - Tonga

  • WF -Wallis & Futuna

Performances by guest athletes from outside Oceania are marked [IE].

Championship Records from Oceania Athletics as at January 2018. NZ Records from NZ Masters Athletics as at 18 August 2019. Wellington Records as at 7 June 2019.

  M35 (3000m) W35 (2000m)
CR 9:48.77 - Bruce Meder (NZ) 1990 7:48.0 - Vicky Adams (NZ) 1992
NZ Rec 10:06.38 - Mathew Rogers (2018) 7:19.88 - S Taylor (1993)
WLG Rec 9:46.5 - Colin Morris 7:47.36 - Vicki Humphries
2019 not contested 10:58.50 - Dash Newington [IE]
11:07.68 - Nikki Miller-Pickering (AU)
no second or third place
2018 11:01.85 - Mathew Rogers (NZ)
no second or third place
not contested
2015 not contested not contested
2014 12:00.39 - Grant Hicks (AU)
12:06.60 - Bimlesh Kumar (FJ)
no third place
7:50.94 - Lisa Davis (AU)
11:41.20 - Melissa Gillick (AU)
no third place
2012 12:10.39 - Leigh Browell (AU)
no second or third place
not contested
2010 10:42.41 - Pierre Bourret (FP)
no second or third place
9:00.21 - Jennie George (CK)
10:02.43 - Claudine Yu Hing (FP)
no third place
2008 12:11.88 - Mike Morresey (NZ)
no second or third place
not contested
2006 11:09.80 - Andrew Davenport (NZ)
no second or third place
11:01.16 - Diana Pittwood-Adams (NZ)
no second or third place
2004 not contested 9:33.56 - Linda Reynolds (NZ)
no second or third place
2002 11:42.14 - Brendan Magill (NZ)
no second or third place
8:13:56 - Laurel Gore (AU)
9:10.12 - Linda Reynolds (NZ)
no third place
2000 not contested not contested
1998 not contested 8:35.71 - Lynda Bateson (AU)
no second or third place
1996 12:02.0 - M Lord (FJ)
no second or third place
not contested
1994 11:15.1 - William Doney (NZ)
12:08.0 - Biama Kanasa (PNG)
12:33.9 - Kaliopasa Bogiva (FJ)
not contested
1992 10:42.0 - William Doney (NZ)
10:55.0 - Ian Martin (NZ)
no third place
7:48.0 - Victoria Adams (NZ)
8:47.0 - Sue Ross (NZ)
11:00.0 - Sue Graham (NZ)
1990 9:48.77 - Bruce Meder (NZ)
10:20.78 - Ian Martin (NZ)
10:32.35 - B McGregor (NZ)
8:21.13 - M Hillier (NZ)
no second or third place
1988 results unavailable results unavailable
1986 10:57.68 - D French (FJ)
no second or third place
no steeplechase
1984 10:35.0 - Dennis Barrett (AU)
no second or third place
no steeplechase
1982 not contested no steeplechase
  M40 (3000m) W40 (2000m)
CR 9:37.33 - Euan Robertson (NZ) 1990 7:17.92 - Suzy Cole (AU) 2012
NZ Rec 9:14.4 - JD Macdonald (1977) 7:37.90 - Karen Gillum-Green (2001)
WLG Rec 9:59.14 - Stephen Day (2015) 8:01.88 - Michelle Van Looy (2015)
2019 14:04.55 - Leigh Browell (AU)
no second or third place
9:55.29 - Sheril Buchanan (AU)
no second or third place
2018 12:11.07 - Corey Mennell (NZ)
12:23.52 - Jamie Halla (NZ)
no third place
not contested
2015 12:03.01 - Corey Mennell (NZ)
no second or third place
8:07.13 - Andrea Williams (NZ)
10:19.13 - Jennie George (CK)
no third place
2014 14:20.08 - Christopher Crennan (AU)
no second or third place
8:30.43 - Andrea Williams (NZ)
13:13.62 - Kelly Rosas (AU)
no third place
2012 11:30.32 - Clive Reynolds (NZ)
no second or third place
7:17.92 - Suzy Cole (AU)
8:47.06 - Andrea Williams (NZ)
9:22.91 - Jennie George (CK)
2010 not contested 9:47.40 - Linda Reynolds (NZ)
no second or third place
2008 12:01.26 - Alan Stacey (AU)
13:14.27 - Brendan Magill (NZ)
no third place
9:10.30 - Sue Walter (NZ)
no second or third place
2006 10:53.35 - Brendan Magill (NZ)
no second or third place
8:33.67 - Linda Reynolds (NZ)
9:27.80 - Delia Baldock (AU)
9:34.18 - Donna Monahan (AU)
2004 11:01.73 - Brendan Magill (NZ)
11:24.72 - Andrew Ross (NZ)
12:06.08 - Murray Johnson (AU)
9:16.82 - Sally Taylor (AU)
no second or third place
2002 not contested 8:58.07 - Sally Taylor (AU)
no second or third place
2000 not contested not contested
1998 10:08.60 - Brett Ryan (NZ)
10:35.83 - Peter Wilson (NZ)
12:08.46 - William Doney (NZ)
8:48.39 - Brenda Fortune (NZ)
no second or third place
1996 not contested not contested
1994 10:17.3 - Brett Ryan (NZ)
10:47.2 - Ian Martin (NZ)
11:15.5 - Warwick Stevens (NZ)
not contested
1992 9:59.0 - Bruce Meder (NZ)
11:27.0 - Malcolm Hammond (NZ)
11:32.0 - Phil Ferris (NZ)
not contested
1990 9:37.33 - Ewan Robertson (NZ)
10:07.10 - B Cooper (NZ)
10:08.33 - C Wilson (NZ)
8:47.32 - R Winter (NZ)
10:42.59 - E Sheridan (NZ)
no third place
1988 results unavailable results unavailable
1986 not contested no steeplechase
1984 10:00.7 - Paul Rudkin (AU)
10:14.5 - Graham Ryan (AU)
10:27.6 - Peter Hannaford (AU)
no steeplechase
1982 10:24.0 - J Robinson (NZ)
14:28.0 - M Pryor (AU)
no third place
no steeplechase
  M45 (3000m) W45 (2000m)
CR 9:51.36- Ron Robertson (NZ) 1990 7:51.25 - Judith Stewart (NZ) 1998
NZ Rec 9:22.3 - JD Macdonald (1980) 7:38.08 - Margaret Orman (1991)
WLG Rec 10:38.47 - Colin Morris 8:10.5 - Judith Stewart
2019 not contested 9:24.18 - Cristine Suffolk (AU)
no second or third place
2018 not contested not contested
2015 11:19.97 - Michael Wray (NZ)
no second or third place
9:55.14 - Elizabeth Eastwood (AU)
10:34.62 - Delwyn Smith (NZ)
no third place
2014 14:59.94 - Robert Masin (AU)
16:10.81 - Fabrizio Romeo (AU)
no third place
9:59.43 - Delwyn Smith (NZ)
10:02.48 - Linda Reynolds (NZ)
no third place
2012 13:45.17 - Brendan Magill (NZ)
14:22.88 - Rob Kear (NZ)
14:41.84 - Colin Smith (AU)
9:25.46 - Sue Walter (NZ)
9:49.88 - Linda Reynolds (NZ)
10:06.14 - Delia Baldock (AU)
2010 10:34.77 - Georges Richmond (FP)
no second or third place
10:18.87 - Annette Major (AU)
no second or third place
2008 14:25.38 - Norman White (AU)
no second or third place
8:57.63 - Sally Taylor (AU)
no second or third place
2006 12:54.31 - Phill Monahan (AU)
no second or third place
not contested
2004 12:49.53 - Steve Plowman (NZ)
no second or third place
8:51.95 - Sue Ross (NZ)
no second or third place
2002 10:58.04 - Bert Pelgrim (AU)
no second or third place
not contested
2000 10:59.42 - Michael Morrissey (NZ)
11:28.72 - Jason Collie (AU)
no third place
8:21.74 - Victoria Adams (NZ)
no second or third place
1998 11:08.52 - Murray Laird (NZ)
12:36.64 - Wilson Bowmar (NZ)
no third place
7:51.25 - Judith Stewart (NZ)
8:53.32 - Lynne MacKay (NZ)
no third place
1996 12:42.8 - Wilson Bowmar (NZ)
no second or third place
not contested
1994 10:45.1 - Eric Greaves (AU)
12:16.5 - Malcolm Clark (NZ)
no third place
9:10.5 - Lynn Donaldson (NZ)
no second or third place
1992 11:04.0 - Eric Greaves (AU)
11:58.0 - William Wells (NZ)
12:10.0 - Owen Standen (NZ)
9:14.0 - Erica Mercer (AU)
9:21.0 - Olive De Ridder (NZ)
9:46.0 - Lynn Donaldson (NZ)
1990 9:51.36 - Ron Robertson (NZ)
10:40.88 - Norris Wyatt (NZ)
10:49.65 - M Guepy (NZ)
8:03.21 - Margaret Orman (NZ)
8:51.07 - Erica Mercer (AU)
9:31.70 - Fay Riley (NZ)
1988 results unavailable results unavailable
1986 11:29.52 - Jim Seymon (AU)
no second or third place
no steeplechase
1984 10:45.2 - Doug Worling (AU)
10:45.7 - Michael Roberts (AU)
11:52 - Arthur Brown (AU)
no steeplechase
1982 10:31.0 - Doug Worling (AU)
12:39.0 - M Colston (AU)
12:46.0 - Barry Chant (NZ)
no steeplechase
  M50 (3000m) W50 (2000m)
CR 10:44.0 - Alan Bradford (AU) 1992 8:12.1 - Margaret Orman (NZ) 1994
NZ Rec 9:43.97 - Ron Robertson (1991) 7:43.99 - Margaret Orman (1993)
WLG Rec 10:43.73 - Peter Stevens (2018) 9:25.61 - Lyn Clark (2018)
2019 13:46.43 - Michael Wray (NZ)
no second or third place
not contested
2018 11:21.06 - Michael Wray (NZ)
no second or third place
9:51.10 - Lyn Clark (NZ)
10:26.34 - Delwyn Smith (NZ)
11:01.97 - Sharon Wray (NZ)
2015 14:03.82 - Brendan Magill (NZ)
no second or third place
11:07.11 - Sharon Wray (NZ)
12:06.36 - Linda Reynolds (NZ)
no third place
2014 12:24.94 - Tim Cross (NZ)
12:50.31 - Brendan Magill (NZ)
13:13.97 - Wolf Heiden (AU)
12:22.58 - Vicki Charles (AU)
no second or third place
2012 12:09.06 - Robert Dabb (NZ)
15:07.51 - Brendon Gibbs (NZ)
15:27.88 - Mark Gray (NZ)
9:34.10 - Julie Steele (AU)
11:24.68 - Julie Bakalich (NZ)
no third place
2010 12:45.11 - Tim Cross (NZ)
16:51.46 - Bruce Steele (AU)
17:34.64 - Norman White (AU)
9:30.12 - Julie Steele (AU)
no second or third place
2008 11:23.74 - Murray Hart (NZ)
12:55.57 - John Morton (AU)
14:23.60 - Ian Martin (NZ)
8:58.29 - Victoria Adams (NZ)
no second or third place
2006 11:41.15 - Michael Morrissey (NZ)
11:51.95 - Bjorn Dybdahl (AU)
16:08.12 - Kevin Knight (NZ)
8:21.69 - Vicky Adams (NZ)
10:09.33 - Noeline Burden (CK)
no third place
2004 12:25.57 - Ian Martin (NZ)
no second or third place
8:31.48 - Victoria Adams (NZ)
no second or third place
2002 11:47.22 - Malcolm Hammond (NZ)
12:11.08 - Jeff Walker (AU)
13:06.04 - Ian Blyth (NZ)
not contested
2000 11:53.06 - Malcolm Hammond (NZ)
12:11.52 - Duncan McAuley (AU)
12:23:72 - Geoff Capon (NZ)
9:40:51 - Irene Davey (AU)
no second or third place
1998 11:35.36 - Geoff Capon (NZ)
12:17.66 - William Wells (NZ)
12:26.85 - Owen Standon (NZ)
8:13.48 - Loris Reed (NZ)
9:47.78 - Lynn Donaldson (NZ)
9:49.77 - Erica Mercer (AU)
1996 11:39.6 - William Wells (NZ)
no second or third place
10:30.4 - Erica Mercer (AU)
no second or third place
1994 11:19.7 - Norris Wyatt (NZ)
11:28.7 - Allan Davis (NZ)
11:40.4 - William Wells (NZ)
8:12.1 - Margaret Orman (NZ)
9:26.7 - Erica Mercer (AU)
9:47.5 - Fay Riley (NZ)
1992 10:44.0 - Alan Bradford (AU)
12:43.0 - Jean Berthet (NC)
12:46.0 - Roy Skuse (NZ)
8:17.0 - Margaret Orman (NZ)
10:09.0 - Fay Riley (NZ)
no third place
1990 11:06.04 - B Kenny (NZ)
11:38.55 - P Watts (NZ)
12:12.52 - B Senior (NZ)
not contested
1988 results unavailable results unavailable
1986 2000m SC:
7:37.77 - Osmo Millridge (AU)
9:01.56 - Colin Silcock (AU)
no third place
no steeplechase
1984 1500m SC:
5:04.7 - Bruce Longmore (AU)
5:10.3 - Osmo Millridge (AU)
5:17.3 - Ron Young (AU)
no steeplechase
1982 11:09.0 - B O'Brien (NZ)
11:11.0 - Ian Brownie (NZ)
13:10.0 - L Fletcher (AU)
no steeplechase
  M55 (3000m) W55 (2000m)
CR 10:11.6 - Ron Robertson (NZ) 1998 8:34.79 - Loris Reed (NZ) 2004
NZ Rec 9:55.05 - Ron Robertson (1997) 7:58.43 - Margaret Orman (1997)
WLG Rec 12:03.04 - Francis Campkin 9:29.8 - T Brown
2019 12:54.06 - Graeme Sayer (NZ)
no second or third place
10:35.47 - Erika Bedyn (AU)
12:33.19 - Anne Weekes (AU)
no third place
2018 12:52.56 - Tim Cross (NZ)
no second or third place
11:06.04 - Anne Weekes (AU)
14:57.13 - Therese Carr (AU)
no third place
2015 12:16.42 - Trevor Scott (AU)
13:14.32 - Tim Cross (NZ)
15:45.03 - Christopher Worsnop (AU)
not contested
2014 14:06.62 - Colin Heywood (AU)
no second or third place
10:49.62 - Carol Bowman (AU)
no second or third place
2012 13:58.44 - Malcolm Chamberlin (NZ)
14:52.12 - Ian Martin (NZ)
no third place
9:54.19 - Victoria Adams (NZ)
10:03.74 - Julie Wilson (AU)
10:19.16 - Carol Bowman (AU)
2010 12:25.81 - Bjorn Dybdahl (AU)
13:39.89 - Derek Shaw (NZ)
15:29.33 - Ian Martin (NZ)
9:16.98 - Victoria Adams (NZ)
no second or third place
2008 11:28.37 - Michael Morrissey (NZ)
12:15.43 - Wayne Sabransky (AU)
no third place
10:24.42 - Heather Carr (AU)
no second or third place
2006 10:48.13 - Trevor Ogilvie (NZ)
13:38.41 - Francis Campkin (NZ)
no third place
9:37.12 - Tulip McRoy (NZ)
9:42.89 - Heather Carr (AU)
10:17.61 - Irene Davey (AU)
2004 12:30.38 - Malcolm Hammond (NZ)
12:38.22 - Jeff Walker (AU)
no third place
8:34.79 - Loris Reed (NZ)
10:07.65 - Irene Davey (AU)
10:21.23 - Heather Carr (AU)
2002 11:53.20 - Geoff Capon (NZ)
13:17.67 - William Wells (NZ)
16:07.20 - Alan Foot (AU)
9:12.11 - Marge Allison (AU)
10:12.33 - Fay Riley (NZ)
10:31.72 - Lynn Donaldson (NZ)
2000 13:07.41 - Bob Schickert (AU)
13:49.15 - Bill Wells (NZ)
no third place
9:11.94 - Margaret Oman (NZ)
10:58.50 - Fa y Riley (NZ)
15:06.44 - Lynne Schickert (AU)
1998 10:11.60 - Ron Robertson (NZ)
11:53.25 - Norris Wyatt (NZ)
16:46.77 - Michael Ward (AU)
10:09.25 - Fay Riley (NZ)
no second or third place
1996 12:51.2 - Jim Seymon (AU)
15:09.8 - Roy Skuse (NZ)
no third place
not contested
1994 10:22.5 - Alan Bradford (AU)
12:00.4 - Jim Seymon (AU)
12:51.1 - Barry Chant (NZ)
10:05.6 - Theresa Brown (NZ)
no second or third place
1992 11:53.0 - Jim Seymon (AU)
12:33.0 - Ross Logan (NZ)
13:38.0 - Stuart Reid (AU)
not contested
1990 12:04.61 - Mike McAvoy (AU)
12:45.35 - Ian Anderson (NFK)
14:23.40 - Ron Johnson (NZ)
not contested
1988 results unavailable results unavailable
1986 not contested no steeplechase
1984 1500m SC:
5:30.0 - Ian Brownie (NZ)
6:42 - Morris Wild (AU)
no third place
no steeplechase
1982 1500m SC:
5:30.5 - B Thomas (NZ)
5:43.0 - Peter Tearle (NZ)
no third place
no steeplechase
  M60 (2000m) W60 (2000m)
CR 7:13.03 - Trevor Ogilvie (NZ) 2012 9:28.99 - Margaret Saunders (AU) 2014
NZ Rec 6:30.21 - Ron Robertson (2001) 8:45.43 - Loris Reed (2008)
WLG Rec 7:54.29 - John Eccles 11:32.28 - F McCracken
2019 8:09.98 - Roscoe McDonnell (AU)
8:34.71 - Trevor Scott (AU)
no third place
not contested
2018 8:03.79 - Murray Hart (NZ)
9:29.86 - Malcolm Chamberlin (NZ)
10:43.52 - Christopher Worsnop (AU)
11:21.40 - Carol Bowman (AU)
no second or third place
2015 8:29.67 - Bjorn Dybdahl (AU)
8:35.34 - Barry Watson (NZ)
9:06.80 - Gene Sanderson (NZ)
9:57.04 - Annette Pelgrim (NZ)
no second or third place
2014 7:39.98 - Allan Mayfield (AU)
7:48.33 - Ron Schwebe (AU)
8:00.10 - Bjorn Dybdahl (AU)
9:28.99 - Margaret Saunders (AU)
10:05.46 - Victoria Adams (NZ)
10:34.16 - Julie Wilson (AU)
2012 7:13.03 - Trevor Ogilvie (NZ)
7:44.43 - Allan Mayfield (AU)
8:42.62 - Ian Morrison (NZ)
10:01.66 - Heather Carr (AU)
10:54.43 - Irene Davey (AU)
12:36.42 - Robyn Winter (NZ)
2010 7:51.68 - Allan Mayfield (AU)
8:40.35 - Ian Morrison (NZ)
9:09.42 - Wilson Bowmar (NZ)
10:08.61 - Heather Carr (AU)
10:27.87 - Irene Davey (AU)
no third place
2008 8:12.96 - Karl Kunz [IE]
8:39.00 - John Sheer (AU)
9:45.79 - Jos Galavazi (AU)
10:10.25 - Allan Gardiner (NZ)
not contested
2006 8:06.13 - Bob Schickert (AU)
8:25.49 - Norris Wyatt (NZ)
8:48.93 - Peter King (NZ)
10:59.91 - Fay Riley (AU)
14:37.40 - Lynne Schickert (AU)
no third place
2004 8:28.78 - Bob Schickert (AU)
8:46.56 - Neville Wagner (NZ)
9:08.89 - Allan Gardner (NZ)
10:21.23 - Fran Harris (AU)
11:20.89 - Fay Riley (NZ)
13:37.97 - Lynn Schickert (AU)
2002 7:59.87 - Bob Schickert (AU)
8:18.56 - Neville Wagner (NZ)
9:23.42 - Roy Skuse (NZ)
12:39.42 - Lynn Fraser (NZ)
13:14.69 - Lynne Schickert (AU)
no third place
2000 8:41.23 - Bill Kenny (NZ)
no second or third place
not contested
1998 7:47.03 - Vic Sykes (NZ)
7:51.63 - Patrick Mills (NZ)
8:54.58 - Bill Kenny (NZ)
10:46.44 - Dawn Cumming NZ)
12:50.95 - Val Shaw (NZ)
no third place
1996 10:19.0 - I Anderson (NFK)
10:27.7 - C Silcock (AU)
no third place
not contested
1994 8:09.9 - Osmo Millridge (AU)
no second or third place
14:15.7 - Ngawini Pepene (NZ)
no second or third place
1992 8:53.0 - Ronald Johnson (NZ)
9:14.0 - Ian Anderson (NFK)
9:25.0 - Colin Silock (AU)
not contested
1990 7:38.94 - P Timings (NZ)
8:13.23 - I Brownings (NZ)
8:32.89 - B Thomas (NZ)
13:11.96 - Fay McCracken (NZ)
no second or third place
1988 results unavailable results unavailable
1986 not contested no steeplechase
1984 1500m SC:
6:00.1 - John Milne (AU)
7:05 - Maurice Slattery (NZ)
7:18 - Laurence Clark (NZ)
no steeplechase
1982 1500m SC:
6:33.0 - S Purves (NZ)
no second or third place
no steeplechase
  M65 (2000m) W65 (2000m)
CR 7:18.10 - Ron Robertson (NZ) 2008 10:00.33 - Loris Reed (NZ) 2015
NZ Rec 7:18.1 - Ron Robertson (2008) 9:20.23 -  Loris Reed (2012)
WLG Rec 7:53.0 - John Eccles 10:38.39 - Jenny Mason (2018)
2019 9:10.78 - Ron Schwebel (AU)
10:05.90 - Malcolm Chamberlin (NZ)
11:34.52 - Frank Prowse (AU)
9:29.52 - Margaret Saunders (AU)
no second or third place
2018 9:00.56 - Derek Shaw (NZ)
9:19.77 - Ian Morrison (NZ)
9:40.69 - Graeme Adams (NZ)
not contested
2015 8:57.33 - Ian Morrison (NZ)
10:12.32 - Wilson Bowmar (NZ)
12:58.27 - Graeme Adams (NZ)
10:00.33 - Loris Reed (NZ)
11:26.75 - Heather Carr (AU)
no third place
2014 9:01.31 - Robbie Costmeyer (AU)
9:19.61 - Desmond Phillips (NZ)
10:10.60 - Wilson Bowmar (NZ)
10:34.16 - Irene Davey (AU)
10:59.87 - Ros Lowe (AU)
no third place
2012 9:03.11 - Michael Bond (NZ)
10:11.06 - Norris Edward Wyatt (NZ)
no third place
10:41.83 - Tulip McRoy (NZ)
14:23.68 - Fay Riley (NZ)
no third place
2010 8:29.50 - Peter Sandery (NZ)
9:51.52 - Bob Schickert (AU)
no third place
12:47.72 - Frances Harris (AU)
15:29.85 - Lynne Schickert (AU)
no third place
2008 7:18.10 - Ron Robertson (NZ)
8:02.51 - Peter Sandery (AU)
8:45.67 - Bob Schickert (AU)
13:53.86 - Lynne Schickert (AU)
no second or third place
2006 8:13.80 - Walter Hume (NZ)
8:57.95 - Neville Wagner (NZ)
9:40.10 - Dave Eastmond (NZ)
13:30.21 - Lynn Fraser (NZ)
no second or third place
2004 9:35.49 - Bill Kenny (NZ)
12:56.25 - George Simons (AU)
no third place
13:03.61 - Lynn Fraser (NZ)
no second or third place
2002 7:42.57 - Colin McLeod (AU)
8:48.48 - Neil Fleming (NZ)
9:40.55 - Bill Hughes (AU)
11:19.62 - Dawn Cumming (NZ)
no second or third place
2000 9:21:47 - Osmo Millridge (AU)
10:00.51 - Ian Anderson (NFK)
no third place
not contested
1998 7:47.95 - John Downey (NZ)
8:58.79 - Hector Mein (NZ)
9:41.48 - Ian Anderson (NFK)
11:12.19 - Margarette Smith (NZ)
no second or third place
1996 8:59.9 - Hector Mein (NZ)
no second or third place
not contested
1994 8:29.3 - John Eccles (NZ)
10:57.0 - George Goode (AU)
no third place
not contested
1992 8:29.0 - John Eccles (NZ)
9:35.0 - Joe Idris Jones (NZ)
9:53.0 - Fransesco Bettella (TO)
not contested
1990 7:53.00 - John Eccles (NZ)
9:06.78 - M McKay (AU)
no third place
not contested
1988 results unavailable results unavailable
1986 9:52.55 - Kevin Hopkins (AU)
10:08.87 - Clem Green (NZ)
no third place
no steeplechase
1984 1500m SC:
6:29.5 - Kevin Hopkins (AU)
6:34 - Eddie Gamble (AU)
7:08 - Clem Green (NZ)
no steeplechase
1982 1500m SC:
7:11.0 - Clem Green (NZ)

no second or third place
no steeplechase
  M70 (2000m) W70 (2000m)
CR 8:25.78 - Peter Sandery (AU) 2012 10:03.49 - Gillian Young (AU) 2018
NZ Rec 7:10.03 - Ron Robertson (2011) 9:43.19 - Loris Reed (2017)
WLG Rec 8:39.2 - John Eccles no record
2019 10:17.64 - Ian Morrison (NZ)
10:25.57 - Des Phillips (NZ)
11:19.80 - Graeme Adams (NZ)
11:33.57 - Irene Davey (AU)
12:11.63 - Heather Carr (AU)
no third place
2018 9:35.99 - Michael Bond (NZ)
12:53.42 - Elwyn Egan (AU)
no third place
10:03.49 - Gillian Young (AU)
12:06.50 - Irene Davey (AU)
no third place
2015 8:44.84 - Michael Bond (NZ)
9:44.12 - Peter Sandery (AU)
11:53.02 - Elwyn Egan (AU)
16:28.22 - Fran Harris (AU)
no second or third place
2014 8:55.57 - Peter Sandery (AU)
10:23.25 - Bob Schickert (AU)
11:40.16 - Elwyn Egan (AU)
15:14.24 - Lynne Schickert (AU)
no second or third place
2012 8:25.78 - Peter Sandery (AU)
no second or third place
13:39.25 - Fran Harris (AU)
14:21.63 - Lynne Schickert (AU)
no third place
2010 10:56.34 - Dave Eastmond (NZ)
12:18.22 - Ray Waters (NZ)
no third place
not contested
2008 9:11.97 - Colin McLeod (AU)
10:19.36 - Dave Eastmond (NZ)
12:23.10 - Ron Jones (NZ)
12:16.65 - Dawn Cumming (NZ)
no second or third place
2006 9:45.78 - Patrick Mills (NZ)
no second or third place
11:33.81 - Dawn Cumming (NZ)
13:25.31 - Clasina VanDerVeeken (NZ)
no third place
2004 11:59.61 - Ian Anderson (NFK)
12:55.31 - Colin Silcock-Delany (AU)
no third place
11:53.14 - Dawn Cumming (NZ)
13:37.98 - Clasina VanDerVeeken (NZ)
no third place
2002 9:27.73 - Hector Mein (NZ)
9:56.27 - Peter Couttie (AU)
11:54.70 - George Goode (AU)
not contested
2000 9:30.04 - John Eccles (NZ)
12:23.61 - Wallace Opperman (NZ)
no third place
not contested
1998 8:42.86 - John Eccles (NZ)
11:07.60 - George Goode (AU)
11:33.72 - Wallace Opperman (NZ)
not contested
1996 8:41.8 - John Eccles (NZ)
9:41.7 - J Jones (NZ)
no third place
not contested
1994 not contested not contested
1992 11:23.0 - Kevin Hopkins (AU)
no second or third place
not contested
1990 not contested not contested
1988 results unavailable results unavailable
1986 not contested no steeplechase
1984 1500m SC:
6:30 - Stan Nicholls (AU)
no second or third place
no steeplechase
1982 1500m SC:
6:40.0 - Stan Nicholls (AU)
no second or third place
no steeplechase
  M75 (2000m) W75 (2000m)
CR 9:40.42 - Dave Eastmond (NZ) 2015 13:35.84 - Clasina van der Veeken (NZ) 2008
NZ Rec 9:40.42 - Dave Eastmond (2015) 12:03.84 - Dawn Cumming (2009)
WLG Rec 9:59.0 - John Eccles no record
2019 10:46.32 - Michael Bond (NZ)
no second or third place
21:51.28 - Frances Harris (AU)
no second or third place
2018 9:58.26 - Peter Sandery (AU)
13:22.60 - Bob Schickert (AU)
no third place
16:59.36 - Lynne Schickert (AU)
no second or third place
2015 9:40.42 - Dave Eastmond (NZ)
no second or third place
not contested
2014 not contested not contested
2012 10:41.70 - Max Brook (AU)
11:09.66 - Bill Kenny (NZ)
no third place
not contested
2010 not contested not contested
2008 11:56.47 - Stan Gawler (NZ)
14:09.81 - Colin Silcock-Delaney (AU)
no third place
13:35.84 - Clasina VanDerVeeken (NZ)
no second or third place
2006 9:57.89 - Hector Mein (NZ)
11:22.02 - Rad Leovic (AU)
no third place
not contested
2004 not contested not contested
2002 11:04.44 - Max McKay (AU)
no second or third place
not contested
2000 13:53.32 - Stan Stankovic (AU)
no second or third place
not contested
1998 11:50.26 - Charlie Jelley (NZ)
no second or third place
not contested
1996 not contested not contested
1994 not contested not contested
1992 13:41.0 - Clem Green (NZ)
no second or third place
not contested
1990 not contested not contested
1988 results unavailable results unavailable
1986 not contested no steeplechase
1984 not contested no steeplechase
1982 not contested no steeplechase
  M80 (2000m) W80 (2000m)
CR 11:44.4 - Max McKay (AU) 2004 14:57.42 - Clasina van der Veeken (NZ) 2012
NZ Rec 11:48.22 - Jim Jamieson (1989) 14:47.28  - Clasina Van Der Veeken (2012)
WLG Rec 13:54.99 - Peter Hanson (2017) no record
2019 11:20.46 - Michael Juckes (AU)
12:36.49 - Morland Smith (AU)
no second or third place
not contested
2018 12:20.39 - Morland Smith (AU)
14:30.99 - Peter Hanson (NZ)
no third place
not contested
2015 not contested not contested
2014 15:05.74 - Colin Silcock-Delaney (AU)
no second or third place
16:16.50 - Clasina VanDerVeeken (NZ)
no second or third place
2012 13:38.86 - Rad Leovic (AU)
no second or third place
14:57.42 - ClasinaVanDerVeeken (NZ)
no second or third place
2010 not contested not contested
2008 not contested not contested
2006 not contested not contested
2004 11:44.4 - Max McKay (AU)
no second or third place
not contested
2002 13:40.76 - Ken Matchett (AU)
no second or third place
not contested
2000 not contested not contested
1998 not contested not contested
1996 not contested not contested
1994 not contested not contested
1992 not contested not contested
1990 not contested not contested
1988 results unavailable results unavailable
1986 not contested no steeplechase
1984 not contested no steeplechase
1982 not contested no steeplechase
  M85 (2000m) W85 (2000m)
CR no record no record
NZ Rec no record 18:30.08  - Clasina Van Der Veeken (2016)
WLG Rec no record no record
2019 16:02.95 - Colin Silcock-Delaney (AU)
no second or third place
not contested
2018 not contested not contested
2015 not contested not contested
2014 not contested not contested
2012 not contested not contested
2010 not contested not contested
2008 not contested not contested
2006 not contested not contested
2004 not contested not contested
2002 not contested not contested
2000 not contested not contested
1998 not contested not contested
1996 not contested not contested
1994 not contested not contested
1992 not contested not contested
1990 not contested not contested
1988 results unavailable results unavailable
1986 not contested no steeplechase
1984 not contested no steeplechase
1982 not contested no steeplechase
These lists will be completed if we can locate missing results for 1988.

Contact Us

Last Updated 13 September 2019