Wellington Masters Athletics
Membership News Events Calendar Results Records Awards Contacts Links Master Copy

Oceania Masters
4x100m Relay

The 4x100m or sprint relay was first held as part of the Olympics in 1912 (men) and 1928 (women).

At the Oceania Champs each country puts together a team to compete. On occasion, such as in 2014 when pacific island representation was low, combination teams are allowed to improve the competition.

The sum of the ages of the runners determines which of the three age-bands the team will contest.

The men compete in age-bands of:

  • 150 to 199 years
  • 200 to 239 years
  • 240 years plus

The women compete in age-bands of:

  • 150 to 194 years

  • 195 to 229 years
  • 230 years plus

These are the current age bands; earlier championships did not necessarily use the exact same bands.

National association holding athlete registration at time of competition is indicated by country code:

  • AU - Australia

  • CK - Cook Islands

  • FJ - Fiji

  • FP - French Polynesia

  • NC - New Caledonia

  • NFK - Norfolk Island

  • NMI - Northern Mariana Islands

  • NZ - New Zealand

  • PNG - Papua New Guinea

  • SAM - Samoa

  • SOL - Solomon Islands

  • TO - Tonga

  • WF -Wallis & Futuna

Performances by guest athletes from outside Oceania are marked [IE].

Championship Records from Oceania Athletics as at January 2018. NZ Records from NZ Masters Athletics as at 18 August 2019. Wellington Records as at 7 June 2019.

M150-199

Year First Second Third
2019 results not known results not known results not known
2018 Australia (47.85)
Gavin White
Patrick McCarthey
Travis Venema
Dave Chisholm
New Zealand (52.46)
Scott Belesky
Zeddric Osten
Malcolm Cornelius
Tony Tan
no third place
2015 Solomon Islands (51.45)
Hugo Pado
Augustine Bela
Augustine Rukarae
William Foufaka
New Zealand (51.86)
Arvinda Maharaj
Tim Cross
Corey Mennell
Mark Macfarlane
no third place
2014 Australia (48.27)
Rob Lehmann
Andrew Rodda
Geoffrey Jordan
Rob Italia
Australia B (49.17)
Christopher Brack
David Chisholm
Spiro Neofitou
Paul Pryse
New Zealand (51.99)
Christopher Brack
David Chisholm
Spiro Neofitou
Paul Pryse
2012 Australia (46.52)
team not listed
New Zealand (52.66)
team not listed
no third place
2010 Australia (58.30)
team not listed
no second place no third place
2008 Australia (46.13)
Travis Venema
Jason Burt
Ernest Leesberg
David Chique
New Zealand (47.85)
Samir Yousuf
Mark Macfarlane
Gary Rawson
Dennis O'Leary
no third place

 

2006 Australia (47.37)
Gregory Potts
Terry Hicks
Phillip Lancaster
Travis Venema
New Zealand (48.58)
Corney Carstens
John Turner
Gavin Jensen
Gregory Brush
no third place
2004 New Zealand (51.81)
Paul Daborn
David Drummond
Warren Edlin
Russell White
Cook Islands (53.96)
Paul Allsworth
Mike Carr
Mark Sarginson
Tony Roberts
no third place
2002 Australia (48.76)
team not listed
New Zealand (52.20)
team not listed
no third place
2000 results not available results not available results not available
1998 New Zealand (48.55)
team not listed
no second place no third place
1996 French Polynesia (50.9)
Jean-Luc Hamau
J Hanuse
Noel Barff
J Tufaimea
results not available results not available
1994 Fiji (48.2)
Joe Rodan
Aca Simolo
Elike Nukutaru
Aporosa Tamaniveli
New Zealand (49.8)
Murray Andersen
Vivian Parker
Christopher Strange
Robert Purdie
Australia (51.7)
David Sheehan
John Payne
Alan Radford
William Gunn
1992 Fiji (51.5)
Elike Nukutaru
Sakaraia Tuva Naivalue
Ilaija Lweanavanua
Aporosa Tamaniveli
Australia (51.8)
David Sheehan
Bob Tait
Alan Elliott
Jack Buckingham
Norfolk Island (52.3)
Robert Grant
Trevor Calder
Dallas Crisp
Mike Sharkey
1990 Australia (46.17)
team not listed
New Zealand (47.05)
team not listed
New Zealand B (50.07)
team not listed
1988 results not available results not available results not available
1986 results not available results not available results not available
1984 results not available results not available results not available
1982 Australia (45.9)
Reginald Austin
K Portch
D Grant
Frederick Turner
New Zealand (46.2)
Bruce McPhail
M Savage
Alan Hill
R Auimatagi
Fiji (50.5)
Samu
Joe
Mosese
Salemone

M200-239

Year First Second Third
2019 results not known results not known results not known
2018 New Zealand (55.45)
Murray Hart
Gary Rawson
Dwight Grieve
David Riddell
no second place no third place
2015 Australia (51.68)
Andrew Rodda
Glen Dunne
Greg Mann
Stephen Jones
Cooks/Tahiti (55.70)
Kevin Iro
Paul Allsworth
David Lobb
Noel Barff
New Zealand (56.78)
Seelan Ramiah
Mark Lett
Bruce Solomon
Gary Rawson
2014 Australia (55.12)
David McConnell
Tony Dell
Alan Radford
Geoff Sims
Pacific Islands (55.82)
Bimlesh Kumar
Karl Heinrich Teabuge
David Lobb
Irving Harris
Australia B (56.67)
Stephen Baird
William Carr
Nick Miletic
Paul Durrant
2012 New Zealand (50.85)
team not listed
Australia (53.33)
team not listed
no third place
2010 New Caledonia (54.47)
team not listed
French Polynesia (54.89)
team not listed
Australia (1:07.17)
team not listed
2008 Australia (51.52)
David Scott
David Lloyd
Viddy Jermacans
Colin Smith
no second place no third place
2006 New Zealand (49.93)
Mark Smith
Dave Rondon
Warren Edlin
Dennis O’Leary
Australia (50.96)
Gary Ewart
Viddy Jermacans
Gary Maher
Brendan Whelan
no third place
2004 Australia (52.91)
Barry Fry
Hugh Coogan
Norman Richards
William Carr
New Zealand (53.34)
Gary Oakes
Kevin Watson
Henare Vickbridge
Denis Whittle
no third place
2002 Australia (48.62)
team not listed
no second place no third place
2000 results not available results not available results not available
1998 Australia (50.03)
team not listed
New Zealand (51.22)
team not listed
no third place
1996 Fiji (51.7)
B Lang
Lionel Low
M Lord
S Michael
Australia (56.6)
N Peters
J Payne
P Maye
P Berry
no third place
1994 Australia (50.8)
Hugh Coogan
Alan Bradford
Ken Daniels
Graeme Noden
Australia B (51.4)
Ross Kent
Jim Higgins
Barry Fry
Allan Elliott
New Zealand (53.3)
Lance Smith
Roy Petrie
John Gilson
Stewart Foster
1992 Australia (49.6)
Bryan Phelan
Graham Clemens
Kerry Thew
Hugh Coogan
New Zealand (52.2)
Stewart Foster
Ian Montgomerie
Lance Smith
Bruce McPhail
Australia B (55.7)
Fred O'Connor
Jime Liascos
Mike Hall
Bernie Hogan
1990 New Zealand (48.46)
team not listed
Australia (49.72)
team not listed
New Zealand B (52.63)
team not listed
1988 results not available results not available results not available
1986 results not available results not available results not available
1984 results not available results not available results not available
1982 grade not contested grade not contested grade not contested

M240+

Year First Second Third
2019 New Zealand (57.32)
Alan Dougall
David Riddell
Des Phillips
Mark Macfarlane
Australia (1:03.82)
Colin Clarson
Anthony Keeghan
Desmond Walsh
Allan Wood
Islands (1:16.99)
Fernand Chaves (FP)
Kevin Henderson (CK)
David Lobb (CK)
Noel Barff (FP)
2018 Australia (56.42)
Michael Byrne
Bill Carr
Geoff Sims
Robert Antoniolli
New Zealand (1:00.83)
Warren Green
Derek Shaw
Warren Edlin
Michael Wray
Composite [IE] (1:01.88)
Noel Barff (FP)
Fernand Chaves (FP)
David Lobb (CK)
Mark Wyndham-Jones [IE]

New Zealand
(1:15.24)
Dennis O'Leary
Tim Cross
Noel Jones
Don Garland
2015 New Zealand (59.57)
Peter Ayson
Les Scown
Warren Edlin
Warren Green
Australia (1:04.24)
Allan Wood
Graeme Noden
Stan Miller
Bill Carr
Australia B (1:07.20)
James Sinclair
David Clive
Nick Miletic
Keith Howden
2014 New Zealand (58.44)
Trevor Guptill
Michael Wray
Warren Edlin
Stewart Foster
Australia (1:04.91)
Garry Maher
Stanley Miller
Ken Bruechart
Brian Sharpe
Australia B (1:06.45)
Robert Wishart
Leo Coffey
Allan Wood
Jim Sinclair
2012 Australia (54.53)
team not listed
Australia B (56.70)
team not listed
New Zealand (58.86)
team not listed
2010 Australia (54.17)
team not listed
New Zealand (58.09)
team not listed
New Zealand B (1:00.01)
team not listed
2008 Australia (50.83)
Garry Maher
Geoff Sims
John Lamb
Leo Kennedy
Australia B (52.17)
Allan Elliott
Colin Buyers
Neville McIntyre
Matthew Muell
New Zealand (56.16)
Gregory Brush
Warren Edlin
Ross McBeth
Malcolm Fraser
2006 New Zealand (52.03)
Christopher Portch
Peter Taylor
Russell White
Malcolm Fraser
Australia (52.77)
Fred Turner
Paul Chaplain
William Carr
Hugh Coogan
New Zealand B (54.40)
Ron Munro
Henare Vickeridge
Murray Andersen
Maurice Callaghan
2004 Australia (54.58)
Garry Maher
Noel Peters
Clint Turner
Selwyn Hawken
New Zealand (58.40)
Ross McBeth
Les Williams
John Stewart
Stewart Foster
Cook Islands (1:01.44)
Tiki Matapo
Richard Vensen
David Lobb
Kevin Henderson
2002 Australia (56.51)
team not listed
New Zealand (56.99)
team not listed
Australia B (1:07.25)
team not listed
2000 results not available results not available results not available
1998 grade not contested grade not contested grade not contested
1996 Australia (55.3)
Kerry Thew
Maurice Dauphinet
Hugh Coogan
Pacifico Gatti
New Zealand (1:05.6)
Les Williams
Hector Mein
Maurice Hinton
P Thomas
no third place
1994 Australia (55.2)
Maurice Dauphinet
Lindsay Kent
Kerry Thew
Rudi Hochreiter
New Zealand (1:00.01)
Brien Halpin
Charlie Bishop
Jim Blair
Colin O'Brien
no third place
1992 grade not contested grade not contested grade not contested
1990 grade not contested grade not contested grade not contested
1988 results not available results not available results not available
1986 results not available results not available results not available
1984 results not available results not available results not available
1982 grade not contested grade not contested grade not contested

W150-194

Year First Second Third
2019 results not known results not known results not known
2018 New Zealand (57.23)
Jennifer Hodgson
Sphanna Parsons
Faith Firestone
Andrea Harris
Australia (1:00.18)
Jessica Dux
Cassie Neubauer
Carol Bowman
Robyn Suttor
no third place
2015 Australia (59.68)
Cassie Neubauer
Sonya Pollard
Petrina Brown
Andrea Marshall
Cook Islands (1:14.87)
Mona Henderson
Ruth Horton
Ranginui Tupa
Melanie Wilson
no third place
2014 Australia (55.24)
Narelle Lehmann
Cherie Rothery
Belinda Westcott
Tracey Carpenter
Australia B (55.31)
Vicki Cobby
Cassie Neubauer
Julie Aylward
Maria Cimino
no third place
2012 New Zealand (56.32)
team not listed
Australia (1:00.94)
team not listed
no third place
2010 Australia (57:29)
team not listed
Cook Islands (1:04.94)
team not listed
no third place
2008 Australia (58.61)
Jodie Schubert
Amanda Coombe
Petrina Brown
Rosanne Cruickshanks
Cook Islands (1:07.37)
Alison Kirkwood
Jennie George
Bernadette Raffe
Mona Henderson
no third place
2006 Australia (52.43)
Julie Brims
Marie Kay
Sally Ann Taylor
Roberta Thompson
New Zealand (57.27)
Vanessa Story
Anne Hunter
Lynne Booth
Margaret Orman
no third place
2004 Australia (52.78)
Gianna Mogentale
Marie Kay
Lynette Smith
Elizabeth Williams
Australia B (1:02.65)
Rosemary Clarke
Sally Taylor
Sharon Gibbins
Jayne Hardy
Australia C (1:13.67)
Jean Colby
Yvonne Mullins
Hazel McDonnell
Jean Hampson
2002 Australia (56:43)
team not listed
no second place no third place
2000 results not available results not available results not available
1998 Australia (53:44)
team not listed
no second place no third place
1996 New Zealand (1:00.1)
Sandra Dingwall
Tui Ramanui
Ann Hathaway
Nancy Bowmar
results not available results not available
1994 New Zealand (1:00.7)
Chris Waring
Sue Graham
Nancy Bowmar
Joanne Andersen
no second place no third place
1992 New Zealand (58.4)
Nancy Bowmar
Sue Waru
Joan Merrilees
Ann Hunter
Norfolk Island (1:01.8)
Jenny Donaldson
Allyson Taylor
Janine McCallum
Sue Randall
New Zealand B (1:03.1)
Juliet Adams
Sue Graham
Lynda McMahon
Helen Roebuck
1990 New Zealand (51.93)
team not listed
New Zealand B (56.15)
team not listed
no third place
1988 results not available results not available results not available
1986 results not available results not available results not available
1984 results not available results not available results not available
1982 New Zealand (51.8)
Shirley Peterson
Annette Horsnell
Chris Waring
Sole
Australia (51.8)
Wendy Ey
Hamilton
Parkinson
Holcombe
no third place

W195-229

Year First Second Third
2019 results not known results not known results not known
2018 New Zealand (1:00.35)
Kylea Gough
Carolyn Wills
Lucy Andrews
Alison Newall
Australia (1:09.85)
Vicki Townsend
Anne Weekes
Delia Baldock
Kathy Sims
no third place
2015 Australia (1:00.60)
Vicki Mathews
Caroline Layt
Pam Tindal
Gianna Mogentale
New Zealand (1:03.42)
Alison Newall
Claire Giles
Louise Martin
Vanessa Story
no third place
2014 Australia (1:01.77)
Rachel Little
Lynda Douglass
Sarah Chinner
Annette Curtis
Australia B (1:01.85)
Jacinta Burns
Michele Hossack
Gail Stone
Carol Bowman
Australia C (1:03.35)
Gianna Mogentale
Juie Forster
Philippa Wight
Barb Bryant
2012 Australia (1:01:42)
team not listed
New Zealand (1:04.60)
team not listed
Australia B (1:09:67)
team not listed
2010 Australia (59:62)
team not listed
no second place no third place
2008 Australia (54.77)
Debbie Lance
Sue Bourke
Marie Kay
Olivia Stewart
New Zealand (1:08.22)
Margaret Fraser
Sue Ross
Nyle Sunderland
Katie Tahere
New Zealand B (1:08.91)
Sharon McDonald
Sue Walter
Claire Giles
Sue Waru
2006 Australia (1:00.87)
Sharon Gibbins
Delia Baldock
Peggy Macliver
Hazel McDonnell
Australia B (1:03.01)
Janet Zaulich
Jayne Hardy
Jean Hampson
Loraine Baron
New Zealand (1:03.99)
Alison Newall
Lynne Mackay
Tui Ashe
Sue Hatherill
2004 Australia (57.20)
Wilma Perkins
Cris Penn
Margaret Smith
Deborah Willis
Cook Islands (1:06.98)
Noeline Burden
Mona Henderson
Pauline Atera
Ake Hosea
Australia B (1:08/19)
Elizabeth Radley
Irene Davey
Denise Palmer
Brenda McDowell
2002 Australia (57.43)
team not listed
New Zealand (58.72)
team not listed
New Zealand B (1:04.85)
team not listed
2000 results not available results not available results not available
1998 New Zealand (56.73)
team not listed
Australia (58.65)
team not listed
New Zealand B (1:03.05)
team not listed
1996 New Zealand (1:07.80)
Colleena Blair
Lilian Hinton
June Jacobs
Judith Chandler
results not available results not available
1994 New Zealand (56.9)
Anne Hunter
Lois Anderson
Noni Callander
Ann Hathaway
Australia (59.9)
Annette Horsnell
Rhondda Dundas
Lesley Hamilton
Gloria Seymour
New Zealand B (1:02.4)
Dianne Mavromatis
Lisa Wana
Glen Watts
Sandra Dingwall
1992 New Zealand (57.7)
Chris Waring
Sandra Dingwell
Beth Mcleod
Ann Hathaway
Australia (1:03.0)
Annette Horsnell
Dorothy Whittam
Beverley Byrne
Gloria Seymon
Great Britain (1:14.1) [IE]
Gwendoline Charman
Anne Price
Jeanne Coker
Barbara Dunsford

no third place
1990 Australia (56.11)
team not listed
no second place no third place
1988 results not available results not available results not available
1986 results not available results not available results not available
1984 results not available results not available results not available
1982 grade not contested grade not contested grade not contested

W230+

Year First Second Third
2019 Australia (1:03.43)
Carol Davis
Suzanne Coate
Marlene Reid
Margaret Taylor
New Zealand (1:09.71)
Chris Waring
Lois Anderson
Margaret Crooke
Sheryl Gower
French Polynesia (1:12.53)
Aline Berger
Dominique Brinkfield
Katia Zarli
Lylen Johnston
2018 Australia (1:03.72)
Wilma Perkins
Marge Allison
Rosemary Dean
Lynn Choate
New Zealand (1:04.02)
Claire Giles
Noeline Burden
Gail Kirkman
Margaret Crooke
New Zealand B (1:14.72)
Paula Cotter
Lee Grieve
Lois Anderson
Clasina van der Veeken
2015 New Zealand (1:08.44)
Chris Waring
Frances Bayler
Sheryl Gower
Nancy Bowmar
Australia (1:10.16)
Rosemary Dean
Jean Hampson
Hazel McDonnell
Yvonne Mullins
no third place
2014 New Zealand (1:02.46)
Julia Lile
Claire Giles
Lois Anderson
Frances Bayler
Australia (1:03.17)
Lynne Choate
Kathryn Blute
Vivienne Cash
Anne Lang
Australia B (1:06.55)
Jeanette Flynn
Loraine Baron
Jean Hampson
Gladys Wishart
2012 New Zealand (1:01.56)
team not listed
New Zealand B (1:18.09)
team not listed
Australia (1:26.31)
team not listed
2010 New Zealand (1:02.14)
team not listed
New Zealand B (1:04.50)
team not listed
Australia (1:05.37)
team not listed
2008 New Zealand (1:01.51)
Margaret Peters
Noeline Burden
Nancy Bowmar
Tui Ashe
Australia (1:02.68)
Yvonne Mullins
Denise Quinn
Noela Brameld
Loraine Baron
Australia B (1:03.89)
Hazel McDonnell
Jean Hampson
Marj Allison
Lesley Hamilton
2006 New Zealand (57.48)
Sheryl Gower
Rosemary Heyrick
Margaret Peters
Chris Waring
Australia (57.89)
Noreen Parrish
Lynne Choate
Janette Turner
Margaret Smith
New Zealand B (1:06.46)
Lois Anderson
Nancy Bowmar
Julie Williams
Margaret Orman
2004 Australia (1:04.99)
Janet Jarvis
Iris Uebergang
Fran Harris
Noreen Parrish
New Zealand (1:05.10)
Gail Kirkman
Nancy Bowmar
Lois Anderson
Marcia Petley
Australia B (1:11.71)
Corrine Collins
Heather Carr
Constance Larmour
Lesley Hamilton
2002 grade not contested grade not contested grade not contested
2000 results not available results not available results not available
1998 grade not contested grade not contested grade not contested
1996 grade not contested grade not contested grade not contested
1994 New Zealand (1:05.9)
Colleena Blair
Lilian Hinton
Judy Chandler
Marcia Petley
no second place no third place
1992 grade not contested grade not contested grade not contested
1990 grade not contested grade not contested grade not contested
1988 results not available results not available results not available
1986 results not available results not available results not available
1984 results not available results not available results not available
1982 grade not contested grade not contested grade not contested
These lists will be completed if we can locate missing results and teams.

Contact Us

Last Updated 13 September 2019